II K 862/22 - wyrok Sąd Rejonowy w Nowym Sączu z 2023-12-19

Sygn. akt II K 862/22

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 grudnia 2023 roku

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu, II Wydział Karny, w składzie:

Przewodniczący : Sędzia Wojciech Langer

Protokolant : Katarzyna Szczygieł

po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2023 roku

sprawy Ł. P. (1)

syna L. i M. z domu Ż.

urodzonego (...) w N.

oskarżonego o to, że:

I.  w dniu 27 stycznia 2022 roku w N. na ul. (...) prowadził po drodze publicznej pojazd mechaniczny samochód marki B. nr rej. (...) pomimo decyzji administracyjnej nr (...).(...) Prezydenta N. o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami kategorii B,

tj. o przestępstwo z art. 180a kk

II.  w dniu 27 stycznia 2022 roku w N. na ul. (...) kierując pojazdem marki B. nr rej. (...) podczas kontroli drogowej prowadzonej przez umundurowanych funkcjonariuszy policji w celu użycia za autentyczny posłużył się podrobionym dokumentem w postaci prawa jazdy o numerze (...) wydanym przez MeU Z. (...),

tj. o przestępstwo z art. 270 § 1 kk

III.  w dniu 16 lutego 2022 roku w N. za pośrednictwem Poczty Polskiej przesyłając do Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu zażalenie na postanowienie Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu z dnia 2 lutego 2022 roku w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy w celu użycia za autentyczny posłużył się załączonym do zażalenia podrobionym dokumentem w postaci protokołu z egzaminu kwalifikacyjnego o numerze ewidencyjnym (...) oznaczonym pieczęcią Miasta Z. (...) wraz z podaniem o przyjęcie na kurs prawa jazdy,

tj. o przestępstwo z art. 270 § 1 kk

I.  na mocy art. 66 § 1 i § 2 kk oraz art. 67 § 1 kk w zw. z art. 4 § 1 kk postępowanie karne przeciwko oskarżonemu Ł. P. (1) o czyny zarzucane mu aktem oskarżenia, wyczerpujące znamiona występków z art. 180a kk i art. 270 § 1 kk- warunkowo umarza na okres próby wynoszący 2 (dwa) lata;

II.  na mocy art. 67 § 3 kk w zw. z art. 39 pkt 7 kk w zw. z art. 4 § 1 kk orzeka wobec oskarżonego Ł. P. (1) środek karny w postaci świadczenia pieniężnego w kwocie 1.000 (jednego tysiąca) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;

III.  na mocy art. 67 § 3 kk w zw. z art. 4 § 1 kk orzeka oskarżonemu Ł. P. (1) środek karny w postaci zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi na okres 1 (jednego) roku;

IV.  na zasadzie art. 626 § 1 kpk i art. 627 kpk zasądza od oskarżonego Ł. P. (1) na rzecz Skarbu Państwa kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu częściowych kosztów sądowych, zaś na zasadzie art. 624 § 1 kpk zwalnia go od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 862/22

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

USTALENIE FAKTÓW

1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

Ł. P. (1)

1. W dniu 27 stycznia 2022 roku w N. na ul. (...) prowadził po drodze publicznej samochód marki B. nr rej. (...) pomimo decyzji administracyjnej nr (...) (...) Prezydenta N. o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami kategorii B - co stanowi przestępstwo z art. 180a k.k.

2. W dniu 27 stycznia 2022 roku w N. na ul. (...) kierując samochodem marki B. o nr rej. (...) podczas kontroli drogowej prowadzonej przez umundurowanych funkcjonariuszy policji w celu użycia za autentyczny posłużył się podrobionym dokumentem w postaci prawa jazdy o nr (...) wydanym przez MeU Z. (...) - co stanowi przestępstwo z art. 270 § 1 k.k.

3. W dniu 16 lutego 2022 roku w N. za pośrednictwem Poczty Polskiej przesyłając do Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu zażalenie na postanowienie Prokuratora Prokuratury Rejonowej z dnia 2 lutego 2022 roku w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy w celu użycia za autentyczny posłużył się załączonym do zażalenia podrobionym dokumentem w postaci protokołu kwalifikacyjnego o nr (...) oznaczonym pieczęcią Miasta Z. (...) wraz z podaniem o przyjęcie na kurs prawa jazdy - co stanowi przestępstwo z art. 270 § 1 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

W dniu 27 stycznia 2022 dwaj funkcjonariusze policji - sierżant M. K. (1) oraz starszy aspirant R. B. (1) pełnili służbę patrolową na terenie N..

Około godz. 18:45 z polecenia oficera dyżurny K. w N. funkcjonariusze policji udali się na ul. (...) w celu udzielenia asysty patrolowi operacyjnemu przy kontroli pojazdu mechanicznego marki B..

Notatka urzędowa

k. 1

Zeznania R. B. (2)

k. 9 - 10

Po udaniu się funkcjonariuszy policji na miejsce zdarzenia inni funkcjonariusze policji - M. K. (2) oraz I. K. - przekazali im kierującego samochodem marki B. o nr rej. (...), którego zatrzymali do kontroli drogowej.

Notatka urzędowa

k. 1

Zeznania R. B. (2)

k. 9 - 10

Kierującym samochodem marki B. o nr rej. (...) okazał się być Ł. P. (1).

W wyniku sprawdzenia w bazie danych ustalono, że Ł. P. (1) posiada wydaną decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami z powodów zdrowotnych., a ponadto zatrzymano mu prawo jazdy o nr (...) (w dniu 29 stycznia 2012 roku).

Notatka urzędowa

k. 1

Zeznania R. B. (2)

k. 9 - 10

W momencie kontroli Ł. P. (1) wylegitymował się prawem jazdy kat. B o nr (...) wydanym w MeU Z. - (...)

Jak ustalono w toku postępowania przygotowawczego, dokument ten został podrobiony przez oskarżonego.

Pisma z Ministerstwa D.

k. 45, 75 - 76

W trakcie interwencji prawo jazdy kat. B o nr (...) wydane przez MeU Z. - (...) którym wylegitymował się oskarżony zostało zatrzymane na mocy postanowienia Prokuratora Prokuratury Rejonowej z dnia 2 lutego 2022 roku.

Na wspomniane postanowienie oskarżony w dniu 16 lutego 2022 roku wniósł zażalenie. Dołączył do niego podrobiony przez siebie protokół kwalifikacyjny o nr (...) oznaczonym pieczęcią Miasta Z. (...) oraz podanie o przyjęcie na kurs prawa jazdy.

Protokół kwalifikacyjny wraz z podaniem o przyjęcie na kurs prawa jazdy

k. 24

Oskarżony Ł. P. (1) jest kawalerem oraz nie posiada dzieci.

Pracuje on w firmie (...) jako monter okien, osiągając dochód miesięczny w kwocie 2.500 zł netto.

Nie posiada nieruchomości ani samochodów.

Nie leczył się psychiatrycznie ani neurologicznie.

Dane osobopoznawcze

k. 95

Ł. P. (1) nie był w przeszłości karany.

Karta karna

k. 169

1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

OCena DOWOdów

1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

Zeznania R. B. (2)

W toku postępowania przygotowawczego R. B. (2) zeznał, iż już w dniu 27 stycznia 2022 roku w trakcie interwencji nabrał podejrzeń co do autentyczności przedłożonego przez oskarżonego prawa jazdy.

Sąd uznał zeznania R. B. (2) za w pełni wiarygodne, ponieważ są one spójne, logiczne, nie zawierają sprzeczności, a ponadto korelują one z całokształtem materiału dowodowego zebranego w niniejszej sprawie.

Z tego powodu Sąd postanowił uczynić zeznania R. B. (2) podstawą poczynionych powyżej ustaleń faktycznych.

Pisma z Ministerstwa D.

Obiektywny dowód na fakt, iż oskarżonemu nie zostało nigdy wydane prawo jazdy przez Czeskie Ministerstwo D..

Protokół kwalifikacyjny wraz z podaniem o przyjęcie na kurs prawa jazdy

Sąd uznał, iż z uwagi na fakt, że oskarżonemu nie zostało wydane nigdy prawo jazdy przez Czeskie Ministerstwo D., przedstawiony przez oskarżonego protokół kwalifikacyjny wraz z podaniem o przyjęcie na kurs prawa jazdy również zostały podrobione.

Dane osobopoznawcze

Oskarżony jest kawalerem oraz nie posiada dzieci.

Zatrudniony jest na stanowisku montera okien i osiąga dochód miesięczny w kwocie 2.500 zł netto.

Nie leczył się psychiatrycznie ani neurologicznie.

Karta karna

Ł. P. (1) nie był w przeszłości karany.

1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów

(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

Ł. P. (1)

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Ł. P. (2) został oskarżony o przestępstwo z art. 180a k.k.

Art. 180a k.k. penalizuje zachowanie polegające n prowadzenie pojazdu mechanicznego w sytuacji cofnięcia przez właściwy organ państwowy uprawnień jego prowadzenia.

Przestępstwo to jest przestępstwem formalnym - penalizowane jest już samo prowadzenie pojazdu mechanicznego po odebraniu uprawnień, nie jest wymagane wystąpienie określonego skutku np. spowodowanie katastrofy komunikacyjnej czy kolizji drogowej.

Przestępstwo to jest również przestępstwem indywidualnym, które może popełnić wyłącznie osoba, względem której cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym.

Jest to przestępstwo umyślne, a co więcej może być popełnione jedynie w zamiarze kierunkowym.

Znamię określające czynność sprawczą "nie stosując się do zakazu" przesądza, że mamy tu do czynienia z przestępstwem nakierowanym na cel.

Ustawa wymaga również, aby sprawca miał świadomość odebrania mu uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym i w tej sytuacji prowadził pojazd mechaniczny.

Ł. P. (2) stanął również pod zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 270 §1 k.k.

Przestępstwo opisane w tym przepisie polega na podrobieniu lub przerobieniu dokumentu albo na użyciu takiego podrobionego lub przerobionego dokumentu jako autentyczny.

Przestępstwo z art. 270 §1 k.k. jest przestępstwem formalnym, bowiem dla realizacji jego znamion nie musi powstać żadna szkoda w postaci wprowadzenia kogokolwiek w błąd odnośnie autentyczności dokumentu - penalizowane jest już samo podrobienie bądź przerobienie dokumentu.

Przestępstwo to może zostać popełnione jedynie umyślnie, a w dodatku wyłącznie z zamiarem bezpośrednim.

O zamiarze bezpośrednim przesądza znamię "w celu" - ustawa nakazuje, aby sprawca przerobił lub podrobił dokument w celu użycia go jako autentyczny.

Sąd uznał, że w przedmiotowej sprawie nie zachodziły żadne okoliczności wzbudzające podejrzenie co do występowania u oskarżonego jakiejkolwiek okoliczności wyłączającej możliwość przypisania mu winy. Zatem z uwagi na obowiązywanie w prawie karnym zasady domniemania zawinienia, Sąd uznał, że oskarżony w momencie popełniana zarzucanego mu czynu był w pełni poczytalny - miał możliwość rozpoznania znaczenia swojego czynu oraz pokierowania swoim postępowaniem. W ocenie Sądu czyn przypisany oskarżonemu był zawiniony poprzez pryzmat normatywnej teorii winy recypowanej przez polski system prawa karnego w art. 1 § 3 k.k. W tej materii należy zauważyć, iż oskarżony bez wątpienia zdawał sobie sprawę, że jego zachowanie stanowi przestępstwo. Mimo to przedsięwziął kroki zmierzające do realizacji zaplanowanego przestępstwa. Należy stwierdzić, że zachowanie Ł. P. (1) było zawinione, a w sprawie nie zachodzą żadne okoliczności limitujące przypisany mu stopień winy.

Zatem w niniejszej sprawie należało uznać, iż Ł. P. (1) wypełnił swoim zachowaniem wszystkie znamiona przedmiotowe ora podmiotowe zarówno przestępstwa z art. 180a k.k., jak i przestępstwa z art. 270 § 1 k.k.

Sąd Rejonowy ocenił, iż zachowanie Ł. P. (1) cechowało się nieznacznym stopniem społecznej szkodliwości. Przedmiotem zamachu było w tym przypadku zarówno bezpieczeństwo w komunikacji - trzeba bowiem wziąć pod uwagę powody, jakie stały za wcześniejszym odebraniem oskarżonemu uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych - jak i autentyczność dokumentów. Oskarżony działał z premedytacją, mając świadomość, że kieruje samochodem po odebraniu mu do tego uprawnień oraz fakt, że takie zachowanie jest na gruncie polskiego prawa karnego karalne. Miał również świadomość, że przestępstwo stanowi użycie jako autentyczny podrobionego przez siebie dokumentu. Sąd wziął pod uwagę właściwości oraz warunki osobiste oskarżonego.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

I

Ł. P. (1)

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

Na mocy art. 66 § 1 i 2 k.k. oraz art. 67 § 1 k.k. Sąd Rejonowy mając na uwadze fakt, iż stopień społecznej szkodliwości czynów zarzucanych oskarżonemu, biorąc również pod uwagę, że okoliczności ich popełnienia nie budzą wątpliwości, a stopień winy nie jest znaczny zastosował wobec oskarżonego środek probacyjny w postaci warunkowego umorzenia postępowania karnego na dwuletni okres próby.

Sąd uznał, że mimo zastosowania wobec oskarżonego tego środka probacyjnego, oskarżony będzie przestrzegał porządku prawnego oraz nie popełni ponownie przestępstwa.

Sąd miał również na uwadze fakt, iż zarówno przestępstwo z art. 188a k.k., jak i przestępstwo z art. 270 § 1 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności, której granica nie przekracza 5 lat.

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i

środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia

z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się

do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

Ł. P. (1)

I

I

Na mocy art. 66 § 1 i 2 k.k. oraz art. 67 § 1 k.k. Sąd Rejonowy mając na uwadze fakt, iż stopień społecznej szkodliwości czynów zarzucanych oskarżonemu, biorąc również pod uwagę, że okoliczności ich popełnienia nie budzą wątpliwości, a stopień winy nie jest znaczny zastosował wobec oskarżonego środek probacyjny w postaci warunkowego umorzenia postępowania karnego na dwuletni okres próby.

Sąd uznał, że mimo zastosowania wobec oskarżonego tego środka probacyjnego, oskarżony będzie przestrzegał porządku prawnego oraz nie popełni ponownie przestępstwa.

Sąd miał również na uwadze fakt, iż zarówno przestępstwo z art. 188a k.k., jak i przestępstwo z art. 270 § 1 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności, której granica nie przekracza 5 lat.

Sąd formułując wyrok miał na uwadze dyrektywy wymiaru kary z art. 53 k.k.

Sąd w szczególności uwzględnił nieznaczny stopień społecznej szkodliwości czynów, jakie oskarżony popełnił. Sąd wziął pod uwagę także właściwości i warunki osobiste sprawcy, który cieszy się przymiotem niekaralności.

W ocenie Sądu zastosowanie wobec oskarżonego środka probacyjnego w postaci warunkowego umorzenia postępowania wywrze na niego pozytywny wpływ i doprowadzi do wyrugowania u niego skłonności do popełniania przestępstw. Zdaniem Sądu oskarżony będzie od tej chwili przestrzegał porządku prawnego, a pomocna w tym będzie przestroga w postaci możliwości podjęcia postępowania warunkowo umorzonego.

Ł. P. (1)

II

I

Warunkowo umarzając wobec oskarżonego postępowanie karne i mając na uwadze przepis art. 67 § 3 k.k., który to przepis przewiduje fakultatywność orzeczenia w tej sytuacji wobec oskarżonego środka karnego wymienionego w art. 39 pkt 7 k.k. Sąd postanowił orzec wobec oskarżonego środek karny w postaci obowiązku uiszczenia świadczenia pieniężnego w kwocie 1.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Ł. P. (1)

III

I

Na mocy art. 67 § 3 k.k. Sąd orzekł wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi na okres jednego roku. Swoim zachowaniem naruszył on bowiem decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, orzeczony zakaz przyczyni się więc do tego, by w przyszłości nie popełnił on ponownie podobnego czynu zabronionego.

Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia

z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,

a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

IV

Na zasadzie art. 626 § 1 k.p.k. i art. 627 k.p.k. Sąd zasądził od oskarżonego Ł. P. (2) na rzecz Skarbu Państwa kwotę 100 zł tytułem zwrotu częściowych kosztów sądowych.

Natomiast uznając to za adekwatne biorąc pod uwagę okoliczności niniejszej sprawy Sąd Rejonowy na zasadzie art. 624 § 1 k.p.k. postanowił zwolnić oskarżonego Ł. P. (1) od zapłaty w pozostałym zakresie kosztów sądowych na rzecz Skarbu Państwa.

Podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Joanna Śląska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Nowym Sączu
Osoba, która wytworzyła informację:  Sędzia Wojciech Langer
Data wytworzenia informacji: