II K 260/23 - wyrok Sąd Rejonowy w Nowym Sączu z 2023-05-08

Sygn. akt II K 260/23

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

8 maja 2023 r.

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Marcin Drozd

Protokolant: Marcelina Poręba

przy udziale Prokuratora: Waldemara Starzaka

po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2023 r. sprawy karnej

J. S. (1)

s. C. i M. z domu L.

ur. (...) w N.

oskarżonego o to, że:

w dniu 2 marca 2021 r. w N. w trakcie postępowania sygn.. (...) toczącego się przed (...) z powództwa B. B. (1) przeciwko P. B. (1) – o rozwód po uprzednim pouczeniu o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy, a także po odebraniu od niego przyrzeczenia, jako świadek zeznał nieprawdę, że nie łączyły go relacje intymne z B. B. (1), że nie posiada wiedzy na temat intymnych relacji B. B. (1) z innymi mężczyznami, że jego łączą z B. B. (1) jedynie relacje koleżeńsko towarzyskie

tj. o przestępstwo z art. 233 § 1 kk

I.  Uznaje oskarżonego J. S. (1) za winnego tego, że w nieustalonym dniu okresu czasu od 15 lutego 2021 r. do 2 marca 2021 r. w N. w trakcie postępowania sygn. (...) toczącego się przed (...) z powództwa B. B. (1) przeciwko P. B. (1) – o rozwód po uprzednim pouczeniu o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy, a także po odebraniu od niego przyrzeczenia, jako świadek zeznał nieprawdę, że nie łączyły go relacje intymne z B. B. (1), że jego łączą z B. B. (1) jedynie relacje koleżeńsko towarzyskie, co stanowi przestępstwo z art. 233 § 1 kk i za to na mocy powołanego przepisu ustawy przy zastosowaniu art. 37a § 1 kk wymierza mu karę 200 (dwustu) stawek dziennych grzywny, ustalając wysokość jednej stawki na 20 (dwadzieścia) złotych.

II.  Na mocy art. 43b kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości, poprzez wywieszenie jego odpisu, bez danych osobowych innych osób wymienionych w zarzucie, na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy L. przez okres 14 (czternastu) dni.

III.  Na zasadzie art. 627 kpk zasądza od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe 70 (siedemdziesiąt) złotych tytułem wydatków oraz 400 (czterysta) złotych tytułem opłaty.

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

II K 260/23

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.USTALENIE FAKTÓW

0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

J. S. (1)

w dniu 2 marca 2021 r. w N. w trakcie postępowania sygn.. (...) toczącego się przed (...) z powództwa B. B. (1) przeciwko P. B. (1) – o rozwód po uprzednim pouczeniu o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy, a także po odebraniu od niego przyrzeczenia, jako świadek zeznał nieprawdę, że nie łączyły go relacje intymne z B. B. (1), że nie posiada wiedzy na temat intymnych relacji B. B. (1) z innymi mężczyznami, że jego łączą z B. B. (1) jedynie relacje koleżeńsko towarzyskie, tj. o przestępstwo z art. 233 § 1 k.k.

Sąd zmienił opis czynu zarzucanego oskarżonemu na:
w nieustalonym dniu okresu czasu od 15 lutego 2021 r. do 2 marca 2021 r. w N. w trakcie postępowania sygn.. (...) toczącego się przed (...) z powództwa B. B. (1) przeciwko P. B. (1) – o rozwód po uprzednim pouczeniu o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy, a także po odebraniu od niego przyrzeczenia, jako świadek zeznał nieprawdę, że nie łączyły go relacje intymne z B. B. (1), że jego łączą z B. B. (1) jedynie relacje koleżeńsko towarzyskie, tj. o przestępstwo z art. 233 § 1 k.k.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

Pomiędzy P. B. (1), a B. B. (1) toczy się postępowanie rozwodowe, w toku którego oskarżony złożył zeznania na piśmie. Formularz składał sie z pytań, a także z pouczeń m.in, że za składanie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna. Ponadto oskarżony podpisał zamieszony tam tekst przyrzeczenia.

zeznania P. B. (1)

35v, 297-298, 362

kopia akt sprawy prowadzonej przed (...)

42-275

Formularz został odebrany przez oskarżonego w dniu 15 lutego 2021 r., a w dniu 02 marca 2021r. został skierowany do (...). W swoich zeznaniach oskarżony wskazał, że nie łączyły go relacje intymne z B. B. (1), że nie posiada wiedzy na temat intymnych relacji B. B. (1) z innymi mężczyznami, że jego łącza z B. B. (1) jedynie relacje koleżeńsko/towarzyskie.

zeznania P. B. (1)

35v, 297-298, 362

kopia akt sprawy prowadzonej przed (...)

42-275

Jak się okazało w toku rozprawy toczącej się przed (...) sygn. akt (...)o zaprzeczenie ojcostwa, ustalono że P. B. (1) nie jest ojcem małoletniego M. B., a ojcem jest oskarżony J. S. (2). Małoletni M. urodził sie w 36 tygodniu ciąży, tj. 17 października 2021 r. - czyli w trakcie składania zeznań B. B. (1) była w ciąży z oskarżonym. Oskarżony przed złożeniem przedmiotowych zeznań miał romans z B. B. (1).

zeznania P. B. (1)

35v, 297-298, 362

kopia akt sprawy prowadzonej przez (...)

wydruk korespondencji

zeznania P. B. (1)

301-312

10-267

363-364, 35-36, 297

odpis zupełny aktu urodzenia

315

kopia dokumentacji ze Szpitala (...) II w N.

330a-330ac

0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

1.OCena DOWOdów

0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1

zeznania P. B. (1)

Sąd w całości dał wiarę zeznaniom świadka, które były jasne i logiczne, świadek w okresie czasu od 15 lutego 2021 r. do 2 marca 2021 r. oskarżony wbrew temu co twierdził składając zeznania był w związku z jego żoną, o czym świadczy rozmowy jakie odbywał oskarżony z B. B. (1), oraz okoliczność, że mają oni syna, który urodził się w październiku 2021 r., w 36 tygodniu ciąży, a więc oskarżony zeznał nieprawdę, że łączyły go relacje intymne z B. B. (1).

kopia akt sprawy prowadzonej przed (...)

dowód na okoliczność, że B. B. (1) utrzymywała kontakt z oskarżonym, nie kwestionowane,

kopia akt sprawy prowadzonej przez (...)

dowód na okoliczność, że podczas rozprawy o zaprzeczenie ojcostwa B. B. (1) wskazała, że J. S. (2) jest ojcem jej dziecka, nie kwestionowane przez strony

kopia dokumentacji ze Szpitala (...) II w N.

dowód na okoliczność, że syn B. B. (1) urodził się w 36 tygodniu ciąży, nie kwestionowane

odpis zupełny aktu urodzenia

Urzędowy dokument, nie kwestionowany przez strony

0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.1.1

wyjaśnienia oskarżonego

Niewiarygodne, nie wytrzymują konfrontacji z zeznaniami P. B., wydrukami korespondencji z komunikatora M.. Nie logiczne, gdyż pomimo zaprzeczania istnienie relacji intymnej z B. B. spłodził jej kilka miesięcy wcześniej dziecko do czego się przyznał, a fakt romansu z wymienioną i utrzymywania relacji intymnych potwierdzają przesyłane wiadomości i zdjęcie pomiędzy nim a B. B..

zeznania świadka B. B. (1)

Świadek odmówiła składania zeznań

1.PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

I

J. S. (2)

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

Sąd zmienił opis czynu zarzucanego oskarżonemu na: w nieustalonym dniu okresu czasu od 15 lutego 2021 r. do 2 marca 2021 r. w N. w trakcie postępowania sygn..(...) toczącego się przed (...)z powództwa B. B. (1) przeciwko P. B. (1) – o rozwód po uprzednim pouczeniu o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy, a także po odebraniu od niego przyrzeczenia, jako świadek zeznał nieprawdę, że nie łączyły go relacje intymne z B. B. (1), że jego łączą z B. B. (1) jedynie relacje koleżeńsko towarzyskie.

Jak wynik z zebranego materiału dowodowego, nie wynika kiedy dokładnie oskarżony złożył zeznania na formularzu, wiadomo że pismo z sądu wzywające do złożenia zeznań zostało odebrane przez niego 15 lutego 2021 r., a zeznania wpłynęły w dniu 02 marca 2021 r., a więc w tym okresie musiało dojść do złożenia zeznań. Pominięto zapis z zarzutu: „nie posiada wiedzy na temat intymnych relacji B. B. (1) z innymi mężczyznami”, gdyż nie zostało wykazane, iż wiedział on o takowych relacjach i że takowe były (chodzi o relacje intymne z innymi mężczyznami, niż oskarżony, gdyż z zeznań P. B. wynika, iż chciał wykazać w trakcie sprawy rozwodowej, iż żona zdradzała go również z innymi mężczyznami, nie tylko z J. S. (1).

Zgodnie z art. 233 § 1 k.k. kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W ocenie Sądu nie ulga wątpliwości, że oskarżony złożył fałszywe zeznania. Jak wynika z ustalonego w sprawie stanu faktycznego B. B. (1) i oskarżony mają dziecko, które przyszło na świat w 36 tygodniu ciąży, tj. 17.10.2021 r., a więc przed złożeniem zeznań musiały oskarżonego łączyć relacje intymne z B. B. (1), świadczą o tym także wydruki z komunikatora M.. Zgodnie z powyższym skoro oskarżony ma z B. B. (1) syna, to zeznając na piśmie, że łączące ich relacje są tylko koleżeńsko/przyjacielskie i nie łączyły ihc relacje intymne było zeznaniem nieprawdy. Podkreślenia wymaga fakt, że ustalenie czy w związku małżeńskim doszło do zdrady często przesądza o orzeczeniu winy po stronie osoby, która jej się dopuściła. W sprawie rozwodowej pomiędzy P. B. (1), a B. P. B. domaga się orzeczenie rozwodu z winy swojej żony, natomiast B. B. (1) bez orzekania o winie, także zeznania oskarżonego, że nie łączyły go inne relacje niż przyjacielskie z B. B. (1) ma znaczenie dla postępowania o rozwód.

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

1.KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

J. S.

I, II

I

Wymierzono karę 200 stawek dziennych grzywny, uznając, iż jest to kara adekwatna i sprawiedliwa. Z uwagi na wagę fałszywych zeznań wymierzono 200 stawek. W ocenie sądu oskarżony nie jest osobą wobec której należałoby orzekać karę pozbawienia wolności zatem skorzystano z możliwości przewidzianej w art. 37a§1 kk i wymierzono grzywnę. Wysokość stawki ustalono na 20 zł (oskarżony ma stały dochód pracując jako ratownik medyczny). Z uwagi na konieczność orzeczenia środka karnego przy zastosowaniu art. 37a§1 kk orzeczono środek w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości, co ma stanowić dodatkową dolegliwość dla oskarżonego i spełniać funkcje prewencji ogólnej.

1.Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

1.inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

III

Zgodnie z zasadą ponoszenia kosztów sądowych w wypadku skazania obciążono oskarżonego wydatkami (opłata za kk, ryczałt za doręczenia) i opłatą od orzeczonej karty.

1.Podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Joanna Śląska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Nowym Sączu
Osoba, która wytworzyła informację:  Sędzia Marcin Drozd
Data wytworzenia informacji: